Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

5 įtakingiausios asmenybės Norvegijos istorijoje

ibsen-696x364

Norvegijos istorijoje gausu iškilių asmenybių, palikusių gilius pėdsakus mokslo, kultūros, medicinos ir politikos srityse.

Henrikas Ibsenas (1828–1906) Norvegijos dramaturgas, dažnai vadinamas „šiuolaikinės dramos tėvu“. Jo parašytos pjesės dažnai buvo laikomos skandalingomis, nes Ibsenas nebijojo peržengti įprastų Viktorijos epochos moralės normų ir rašyti apie realų, o ne idealizuotą pasaulį. Ibsenas vienas pirmųjų įtraukė į dramaturgiją kritišką požiūrį į moralę ir išdrįso ja suabejoti. Daugelis kitų to laikotarpio kūrinių priešingai – pateikdavo priimtos moralės pavyzdžius ar smerkė už jos nesilaikymą; buvo tikimasi, kad kiekviena drama baigsis moralės normas atitinkančiomis išvadomis, gėris atneš laimę, o amoralus elgesys – bausmę. Ibsenas metė iššūkį šioms normoms ir nebijojo sugriauti žiūrovų iliuzijų.

Edvardas Grygas (1843–1907) – norvegų kompozitorius romantikas ir pianistas. „Būti norvegų menininku – nuostabi likimo dovana, kurios nekeisčiau į nieką pasaulyje“, – sakė kompozitorius. Liaudiškumas yra svarbiausias jo muzikos bruožas. Norvegiškas charakteris atsiskleidžia „gaudžiančiuose“ jo kūrinių bosuose, imituojančiuose senovinius styginius instrumentus. Pagal kaimo smuikininkų įrašus aranžuoti norvegų valstiečių šokiai – dar vienas fiordų krašto dainiaus meilės folklorui pavyzdys. O kur dar „25 norvegų liaudies melodijos“, „Norvegų melodijos“ fortepijonui, muzika dramai „Peras Giuntas“ ir „Norvegų šokiai“, skirti keturioms rankoms groti fortepijonu.

Gro Harlem Brundtland (g. 1939 m. Berume, Oslas) – gydytoja, Norvegijos politikė. Aukštąjį medicinos daktaro išsilavinimą ji įgijo 1963 m. Oslo universitete, o 1965 m. Harvarde jai buvo suteiktas visuomenės sveikatos magistro laipsnis. Vienuolika metų ji dirbo Oslo sveikatos apsaugos sistemoje, o 1974- 1979 metais ji buvo paskirta dirbti aplinkosaugos ministre O. Nurdlio vyriausybėje. Vėliau Gro Harlem Brundtland buvo išrinkta Norvegijos ministre pirmininke. 1981 metais jos kabinete dirbo 8 buvo moterys iš 18 narių. Gro Harlem Brundtland vadovaujamų vyriausybių darbas vertinamas kaip vienas sėkmingiausių Norvegijos istorijoje.

Karalius Hokonas VII (1872–1957) – pirmasis Norvegijos karalius po unijos su Švedija panaikinimo 1905 m. Jis priklausė Gliuksburgų dinastijai. Kaip vienas iš kelių išrinktų monarchų, karalius Hokonas VII buvo labai populiarus tarp norvegų ir suvaidino svarbų vaidmenį Norvegijai priešinantis nacių okupacijai per Antrąjį Pasaulinį karą. Norvegijoje jis laikomas iškiliausiu dvidešimtojo norvegu, nes grasino atsistatydinti, jei Norvegijos vyriausybė bendradarbiaus su vokiečiais. Norvegijoje jis valdė 52 metus, o mirė sulaukęs 85-erių metų amžiaus.

Fritjofas Nansenas (norv. Fridtjof Nansen, 1861–1930 m.) – Norvegijos keliautojas, okeanografas, Arkties tyrinėtojas, diplomatas, politinis ir visuomenės veikėjas. Kristianijos universiteto profesorius F. Nansenas Kristianijoje įkūrė centrinę okeanografijos laboratoriją. Jis patobulino srovės greičio matavimo metodiką, sukonstravo batometrą – tikslų areometrą. Drauge su O. Svedrupu ir kitais keturiais keliautojais slidėmis jis perėjo pietinę Grenlandiją iš rytų į vakarus nuo Gyldenveleso fiordo iki Ameraliko fiordo ir nustatė, kad salą dengia ledynai. Jo atlikti tyrimai paneigė nuomonę, kad Arkties vandenynas seklus, buvo surasta netgi didelių gelmių, nustatyta vandenyno vandens masių struktūra, atrasta Žemės sukimosi įtaka ledų judėjimui.

Susiję straipsniai

1 Komentaras. Palikti komentarą

Kvislingas
2016/11/02 16:49

O kur Kvislingas?

Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>