Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Norvegijos kultūros dalis – SAMIAI

2014- 04- 02

Samiai

Pakalbėkime apie samius. Jie – Norvegijos dalis. Kaip teigia vienas mano buvusių dėstytojų ir žymiausių samių kultūros tyrinėtojų profesorius Jurijus Kuzmenkas: „Neteisinga galvoti, jog samiai neturėjo įtakos skandinavų kultūroms ir kalboms. Greičiausiai susiduriame su atvirkštiniu rezultatu. Juk labiausiai šiauriečių kultūrą ir kalbas nuo tradicinės germanų kultūros ir kitų germanų kalbų išskiriančius bruožus Šiaurės tautos paveldėjo būtent iš samių“.


Samiai (Sámi) arba lapiai – Skandinavijos vietiniai gyventojai, turintys unikalią kultūrą. Jie gyvena Laplandijoje ir Rusijoje (Kolos pusiasalyje) ir kalba samių kalbomis, priklausančia finougrų kalbų šeimai.

Pagrindinė samių veikla – elnininkystė, kuria pastaruoju metu susidomėjimas mąžta. Iš 6500 samių gyvenančių Suomijoje, tik daugiau kaip vienas tūkstantis jų dar nepamiršo gimtosios kalbos. Samiai – paslaptingų klajoklių tauta. Norvegijoje gyvena apie 45 000 samių, kurie yra pasidaliję į klajoklius ir jūros gyventojus.

Klajokliai samiai tradiciškai judėjo per kraštą kartu su šiaurės elnių bandomis. Jie sekė šiuos gyvūnus per Šiaurės Norvegijos, Švedijos, Suomijos ir Rusijos platybes, juos naudodami maistui, būstui ir įrankiams pasigaminti. Klajokliai gyvendavo palapinėse – kurias vadinamos kota – suręstose iš aukštų medžio karčių ir apdengtose elnių kailiais. Tokiai palapinei uždengti reikėdavo net 60 elnių odų. Šiandien tik 1 500 samių vis dar klajoja paskui šiaurės elnius. Daugelis persikėlė į skirtingas šalies dalis ir gyvena “įprastus”, šiuolaikinius gyvenimus. Samių kultūra sparčiai nyksta todėl, kad daugelis atsisakė tradicinio gyvenimo būdo ir priėmė šiuolaikinės civilizacijos siūlomus patogumus.

Klajokliai samiai ganė elnius naudodami tradicines priemones: šunis ir roges. Tačiau šiandien jie naudoja ir šiuolaikinius prietaisus – sniegaeigius. Ne paslaptis, kad samiai buvo engiami. Jie buvo verčiami mokytis norvegų kalbos, jiems nebuvo leidžiama šnekėti savo gimtąja kalba mokykloje. Galiausiai tai baigėsi tuo, kad samiai patys atsisakė savo kultūros ir paveldo. Dėl Norvegijoje patiriamo persekiojimo daugelis jų emigravo į JAV.

Situacija pasikeitė į gerąją pusę 1970 m. Samiai atgavo pasididžiavimą savo paveldu ir identitetu. Šiandieną stengiamasi išsaugoti ir dokumentuoti šią unikalią kultūrą.

Šiuo metu daugiau nei pusė samių gyvena už Laplandijos ribų. Suomijos sostinėje ir šalia jos gyvena apie 1000 samių. Šie unikalią kultūrą turintys vietos gyventojai kalba aštuoniomis kalbomis ir gyvena keturiose skirtingose valstybėse.

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>