Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Konstitucijos diena: gegužės 17-oji bene didžiausia šventė Norvegijoje

2015- 05- 13

17mai

Gegužės 17-oji norvegiškai vadinama Nasjonaldagen (Nacionalinė diena) arba Grunnlovsdagen (Konstitucijos diena) yra viena didžiausių švenčių Norvegijoje. Šiais metais Norvegijos Konstitucijai sukanka 201-eri metai!

Iki Konstitucijos išleidimo valstybė 300 metų buvo bendros Danijos–Norvegijos unijos dalis. Napoleono karų epochoje karalystė bandė išlaikyti neutralitetą, tačiau Didžioji Britanija, įžvelgdama galimą grėsmę, užpuolė jos laivyną, tad šaliai teko stoti į kovas būnant Prancūzijos pusėje. Napoleonui patyrus pralaimėjimą Danija-Norvegija nusilpo, o visai netrukus prasidėjo karas su Švedija. Kovos truko vos mėnesį, jų pasekmė buvo ta, kad Norvegija tapo nepriklausoma valstybe. 1814 metų gegužės 17-ąją buvo paskelbta vos trečioji Europoje bei ketvirtoji pasaulyje konstitucija, sekusi po JAV, ATR bei Prancūzijos dokumentų. Taip pat įkurtas atskiras parlamentas bei sudaryta unija su Švedija. Dviejų šalių sąjunga truko iki 1905 metų birželio 7-osios, kuri ir yra laikoma tikrąja Nepriklausomybės diena, tačiau švenčiama mažiau, nei Konstitucijos diena.  Šventė minima vilkint spalvingais tautiniais drabužiais, mojuojant Norvegijos vėlevaitėmis bei žygiuojant paraduose.

Gegužės 17–ąją vis daugiau norvegų, vyrų, moterų ir vaikų, vilki spalvingais tautiniais drabužiais, vadinamais bunad. Jų būna šimtai įvairiausių tipų bei spalvų, skirtingų priklausomai nuo šalies rajono ar regiono. Tautinį kostiumą dėvėti darosi vis populiariau, tai yra būdas ne tik išreikšti meilę šaliai, bet ir pademonstruoti darbštumą ar finansinę padėtį – kostiumai būna paties dėvinčiojo arba jo giminaičio rankų darbo, siuvami rankomis pagal griežtus kiekvieno regiono matmenis ir tradicijas. Bunad būna įmantriai išsiuvinėti bei papuošti brangiomis segėmis, sagomis bei kitais juvelyriniais dirbiniais.

Nacionalinė diena – didelė šventė vaikams, kadangi miestuose rengiami paradai, kuriuose tautiškai pasipuošę bei mojuodami vėliavomis žygiuoja skirtingų mokyklų moksleiviai. Kiekvienas rajonas organizuoja atskirus paradus bei programas, pavyzdžiui, Bergeno miesto ypatybė – būgnininkų grupės. Kiekvienas rajonas turi būgnininkų kolektyvus, kurie visus metus repetuoja pasirodymui, o šventės dieną atkakliai varžosi, kurie sklandžiau atliks kūrinius, garsiau dainuos ar bus dailiau pasipuošę. Suaugusieji paraduose vaikų paraduose nežygiuoja, tačiau taip pat rengiamos ir viešos eitynės, kuriose dalyvauti gali kiekvienas norintis.

Konstitucijos diena – tai viena didžiausių švenčių Norvegijoje. Piliečiai vilki tautiniais drabužiais, žygiuoja paraduose, o mokyklose šventei ruošiamasi ištisus metus. Beje, gatvėse žmonės vieni kitus sveikina žodžiais gratulerer med dagen, reiškiančias – „sveikinu gimimo dienos proga“.

norvegu kalbos kursai

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>