Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Ką svarbu žinoti vairuojant Norvegijoje?

calvin-chou-189026 (1)

Ką svarbu žinoti vairuojant Norvegijoje?

Jei gyvenate Oslo, Stavangeryje, Bergene ar Trondheimo centre arba netoliese, didelė tikimybė, kad jums neprireiks automobilio. Viešojo transporto sistema čia įprastai veikia pagal aukštus standartus, nors naudotis viešojo transporto paslaugomis nėra pigu, tačiau tai yra neabejotinai pigesnė alternatyva nei automobilio išlaikymas. Vis dėlto, jei gyvenate ne didmiestyje, prireikia dažnai važinėti dideliais atstumais  arba turite šeimą su mažais vaikais, nuosavas automobilis Norvegijoje leidžia sutaupyti išties daug laiko.

Kelių eismo taisyklės

Norvegijos keliai yra vieni saugiausių pasaulyje. Kelių eismo taisyklių čia yra griežtai laikomasi, o agresyvus vairavimas (pavyzdžiui, rizikingas lenkimas) čia laikomas nusikaltimu, tad policija nesivaržydama skiria baudas, siekiančias nuo 100 iki 1000 eurų.  „Statens vegvesen“ (Norvegijos viešųjų kelių administracija) yra institucija, atsakinga už daugelį kelių eismo Norvegijoje aspektų. Ši institucija prižiūri nacionalinių ir apskričių kelių tinklų planavimą, tiesimą ir eksploatavimą bei transporto priemonių apžiūrą ir reikalavimus, vairuotojų rengimą bei vairavimo pažymėjimų išdavimo administravimą.

Europos piliečių galimybės

Visos šalys, priklausančios Europos Sąjungai ir Europos ekonominei erdvei (EEE), turi sudariusios „abipusio pripažinimo“ sutartį dėl vairuotojo pažymėjimų pripažinimo. Tai reiškia, jei turite galiojantį vairuotojo pažymėjimą, išduotą ES / EEE šalyje, turite teisę vairuoti Norvegijoje. Sunkiųjų transporto priemonių atveju ši sąlyga galioja tik penkerius metus nuo tos dienos, kai apsigyvenote Norvegijoje. ES / EEE vairuotojų teisių turėtojai gali pakeisti savo turimus pažymėjimus į norvegiškus, jei Norvegijoje apsigyvenote turėdami kitos šalies išduotą pažymėjimą.

Taisyklės kelyje

Norvegijoje ypač svarbu laikytis kelių eismo taisyklių. Keletas pagrindinių čia galiojančių taisyklių:

Norint vairuoti automobilį, privaloma būti sulaukus 18 metų amžiaus, o norintieji vairuoti mopedą ar traktorių turi sulaukti 16-ojo gimtadienio. Didelių transporto priemonių ir motociklų atveju taikomi kiti reikalavimai.

Visada važiuokite dešiniąja kelio puse.

Privaloma užsisegti saugos diržus.

Visos transporto priemonės kelyje privalo turėti įjungtus šviesos žibintus nepaisant paros ar metų laiko.

Jeigu nenurodyta kitaip, Norvegijoje taikomi šie greičio apribojimai:

  • Gyvenamosiose vietovėse: 30 km / val.
  • Mieste: 50 km / val.
  • Užmiestyje: 80 km / val.
  • Greitkeliuose: 90 km / val.
  • Vairuojant draudžiama naudotis mobiliuoju telefonu.
  • Būtina vadovautis šviesoforų signalais. Niekada nevažiuokite degant raudonam šviesoforo signalui, net jeigu kelyje nieko nėra.
  • Automobilio parkavimas keliuose, kur greičio limitas siekia 60 km/h ir daugiau, yra draudžiamas.

 

Vairavimas išgėrus

Leistinas alkoholio kiekis kraujyje yra 20 miligramų alkoholio 100-ame mililitrų kraujo. Tai yra labai mažas kiekis, todėl saugiausia yra negerti jokio alkoholio, jei žinote, kad reikės vairuoti. Atkreipkite dėmesį į vaistus, kurie pažymėti raudonu trikampiu, nes jie gali paveikti alkotesterio parodymus.

Mokami keliai

Nauji greitkeliai, tuneliai ir tiltai Norvegijoje yra finansuojami, taikant kelių mokestį. Priešingai nei daugelyje kitų šalių, kelių mokestis imamas tol, kol konstrukcijos išlaidos yra padengiamos. Miestai, tokie kaip Oslas ir Trondheimas, taip pat renka nustatyto dydžio mokesčius iš įvažiuojančių transporto priemonių. Pravažiuojant automatines rinkliavų aikštes be sumokėto mokesčio kvito, padaroma automobilio registracijos numerio nuotrauka. Sąskaitos faktūros siunčiamos transporto priemonės savininkui.

Vairuotojų žodynėlis (norvegų –  lietuvių)

høyre = dešinioji ranka (pusė)
venstre = kairioji ranka (pusė)
omkjøring = aplinkinis kelias
istapper = ledo nelygumai (tunelio pradžioje)
fartsdempere, fartshump = ribojamas greitis
opphøyd gangfelt = pėsčiųjų perėjos kalnelis (greičio apribojimas)
gågate = pesčiųjų zona
maks 2 timer = daugiausiai 2 val. (parkavimasis)
elgfare = pavojus susidurti su briedžiais
særlig stor elgfare = didelė rizika susidurti su briedžiais
anleggsarbeid = kelio darbai
stopp ved rød blink = sustoti, jei dega raudonas signalas
stengt = uždaryta
glatt = slidu
tele = plikledis
parkering = parkavimasis

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>