Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Kaip efektyviai mokytis norvegų kalbos žodžius?

zodynas

Ar esate girdėję, kad užtenka išmokti tūkstantį naujų dažniausiai vartojamų užsienio kalbos žodžių ir jau galėsite laisvai bendrauti? Pagalvokime kartu, kokie jų mokymosi metodai yra efektyviausi. Prieš skirdami laiką dažniausiai vartojamų norvegų kalboje žodžių sąrašo paieškoms, minutėlę pagalvokite, ar jis jums tikrai reikalingas. Žodžių mokymasis nėra lengvas dalykas. Nesitikėkite, kad po pirmo kontakto su nauju žodeliu ar žodžių junginiu iš karto pradėsite jį vartoti. Kartais taip gali nutikti, bet paprastai jums prireiks bent kelių „susitikimų“.

Savo individualų užsienio kalbos žodyną galite padalinti į aktyvųjį ir pasyvųjį. Aktyvusis, labiausiai pageidautinas – tai žodžiai, kuriuos laisvai naudojate rašomojoje ir šnekamojoje kalboje. Pasyvusis – mokėjimas supranti iš konteksto. Mokymosi proceso metu pasyvusis žodynas palaipsniui tampa aktyviuoju. Vis dėl to tai nereiškia, kad privalote išmokti visus norvegiškus žodžius ir aktyviai juos naudoti. Net lietuvių kalboje rasite tokių žodžių, kurių nevartojate ir net nesuprantate. Neprivalote mokėti visų žodžių, kad sėkmingai susikalbėtumėte. Svarbu, kad mokėtumėte tuos, kurie dabar jums reikalingi.

Į ką atkreipti dėmesį mokantis naujų žodžių?

Žodžiai, kuriuos vartosite. Jeigu neseniai pradėjote mokytis kalbos, tai beveik visi žodžiai, su kuriais susiduriate vadovėliuose, yra visuotinai vartojami. Pamažu stenkitės kuo daugiau jų įsisavinti.

Specialūs žodžiai gali būti svarbūs jūsų veiklos srities arba pomėgių sumetimais. Yra ir sudėtingų žodžių, kuriuos privalote mokėti. Dažniausiai tai liečia siauras sritis. Kartais lengviau išmokti profesinį žargoną nei visuotinai vartojamus žodžius. Taip yra ne tik todėl, kad dažnai kartojate tuos žodžius, bet taip pat todėl, kad jie jums svarbūs.

Žodžiai neturintys savo atitikmenų lietuvių kalboje, pvz.: 

  • et eventyr – pasaka, o gal nuotykis? Joks netinka, nes eventyr – tai eventyr.
  • hytta – medinis norvegiškas namas, dažnai padengtas žole, populiarus norvegų savaitgalio išvykų objektas, apie kurį galima ilgai kalbėti, bet ne kiekvienas Norvegijos gyventojas žino šio žodžio reikšmę.
  • et opphold – ganėtinai geras oras pasivaikščiojimui lauke, buvimas kažkokioje vietoje; pertrauka atliekant kokį nors darbą, užsiimant kokia nors veikla.

Laikas metodo pasirinkimui

Metodų daugybė. Galite pasirinkti tokius, kurie jums idealiai tiks. Veiksmingiausi bus tie, kur didelis dėmesys kreipiamas dažnam kartojimui bei žodžių vartojimui įvairiose situacijose.

1. Sąrašas

Žodžių sąrašo mokymasis – tai populiariausias metodas. Vieni sąsiuviniuose kuria savo žodynus, kiti užsirašo žodžius ant lapelių. Sąrašas puikiai pasiteisina, jei norite greitai išmokti (pvz. ruošiatės egzaminui).

2. Trumpesnis sąrašas

Jeigu norite įsisavinti vieną A4 formato puslapį, padalinkite jį į mažesnes dalis. Pasidarykite kelis trumpesnius sąrašus po 10 žodžių. Gerai išmokite pirmą ir tik po to mokykitės sekančio. Vieno sąrašo peržvelgimas užims jums tik 3 minutes, galite tai padaryti per kavos pertraukėlę, važiuodami autobusu ar prieš miegą. Kartodami daugybę kartų greitai įsiminsite medžiagą ir ilgiau ją prisiminsite.

3. Žodžių kortelės

Žodžių kortelė – tai mažas paprasto arba kartoninio popieriaus lapelis, kurio vienoje pusėje užsirašote naują žodį norvegų kalba, kitoje – jo vertimą. Žodžius, kurios išmokote, atidedate šalin. Vis dėl to pravartu po kurio laiko prie jų grįžti. Galite jas visada nešiotis su savimi ir kartoti žodžius važiuodami autobusu.

4. Asociacijos

Daugeliui labai veiksmingas metodas. Naudojamas taip vadinamosiose „atminties mokyklose“. Jo esmė ta, kad žmogus analizuoja žodį, kurį nori išmokti, o po to kuria istoriją, kuri asocijuojasi su tuo žodžiu.

5. Minčių žemėlapiai

Šis metodas tinka kūrybingiems asmenims, kurie mėgsta paįvairinti mokymąsi. Tai užrašų forma, kurioje be žodžių dar vartojami simboliai, spalvos, piešiniai. Minčių žemėlapis yra paremtas jūsų asociacijomis. Besimokant užsienio kalbos, gali praversti bandant įsisavinti naujus žodžius.

6. Skaitymas

Geriausias žodyno turtinimo metodas – tai skaitymas. Pradedantiesiems tai sukelia sunkumų, bet juo greičiau pradėsite skaityti, tuo greičiau pastebėsite efektus, vis geriau suprasi kalbą.

7. Klausymas

Klausydami turite tiesioginį kontaktą su gyva kalba. Mokotės ne tik žodžių vartojimo tam tikrose konkrečiuose kontekstuose, bet ir tarties – dažnai skirtingais dialektais. Asmenims, kurie truputį supranta norvegiškai, filmų žiūrėjimas ar radijo klausimas labai pravers. Filmų ar serialų atveju, iš pradžių galite juos žiūrėti su norvegiškais titrais, bet tik tada, jeigu visiškai nieko nesuprantate.

Apibendrinant

  • Privalote nuspręsti, kurie žodžiai jums svarbūs, ir mokantis skirti jiems daugiau dėmesio. Nesinaudokite kito žmogaus sukurtu sąrašu.
  • Stropiai mokykitės pagrindinių, reikalingų ir įdomių dalykų.
  • Plėtokite kalbos supratimą rašydami ir skaitydami. Tai padės jums susipažinti su daugybe naujų žodžių ir įsisavinti ilgam laikui tuos žodžius, kuriuos jau mokate.
  • Kiekvienas metodas gali būti geras, jeigu esate patenkintas jo efektais. Išbandykite patys, eksperimentuokite.
  • Atminkite, kiekvienas žodžio reikšmės tikrinimas žodyne – tai vertinga patirtis. Neatidėliokite jos vėlesniam laikui.

 

norvegu24

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>