Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Kaip prajuokinti norvegą?

viking

Norvegų humoras ir temperamentas

Norvegai kaip ir visi skandinavai pasižymi santūrumu. Jei norvegas išloštų didžiulę pinigų sumą loterijoje, ar jis šauktų iš džiaugsmo, dainuotų ir kviestų draugus ir gimines atšvęsti? Greičiausiai taip nebūtų. Jis atsisėstų, nusibrauktų prakaito lašus nuo kaktos ir imtų intensyviai svarstyti, kaip išmintingiau pasielgus su tokiu laimikiu. Tad kyla klausimas, kaip susiformavo norvegų temperamentas ir humoras?

Istorinis kontekstas

Istoriškai susiklostė, kad Norvegija buvo ypač retai apgyvendinta šalis su keliais didesniais miestais. Devyniolikto amžiaus pradžioje šioje didžiulėje ir neaprėpiamoje šalyje gyveno mažiau nei vienas milijonas žmonių. 3 žmonės gyveno viename kvadratiniame kilometre! Dauguma žmonių gyveno mažose kaimo bendruomenėse, oro sąlygos buvo ypač sunkios, šaltos žiemos trukdavo ilgai. Vėjuotas ir atšiaurus klimatas trukdė susikalbėti lauke, todėl kalbėtis tekdavo garsiai ir trumpai. Nebuvo laiko ir sąlygų trumpiems pašnekesiams ir pašmaikštavimams. Žmonės veikiau laiką leisdavo dirbdami sunkius fizinius darbus. Sakoma, kad laukinis žmogus vis dar glūdi kiekvieno norvego širdyje, todėl jie taip mėgsta savaitgalius leisti gryname ore, išvykę atokiai kur nors į kalnus arba prie jūros ir ten jie mėgaujasi atsiskyrėliška ramybe.

Temperamento ir tarmės ryšys

Įdomu tai, kad norvegų temperamentas dažnai siejasi su jų tarme. Pavyzdžiui, šiaurės norvegų kalba kalbantis asmenys dažnai būna kalbūs, mėgsta pasakoti istorijas ir turi gruboką humoro jausmą.  Kita vertus, pietų Norvegijos gyventojai elgiasi ir mąsto visai kitaip. Jie minkštai taria priebalsius, nesikeikia arba jų keiksmažodžiai yra labai švelnūs ir neužgaulūs. Todėl pokalbis tarp šiaurės ir pietų Norvegijos gyventojų gali tapti nesusipratimų virtine. Taigi, sutikus šviesiaplaukį norvegą iš pietų, netrukus galima pastebėti mandagų, santūrų ir švelnų elgesį bei manieras. Kita vertus, vėlyvą vakarą susidūrę su norvegu iš šiaurinio regiono, greičiausiai iš jo išgirsite smagią ir ekspresyvią istoriją. Vis dėlto, tankiausiai apgyvendintoje rytų Norvegijoje, kur įsikūrusi šalies sostinė Oslas, galima pastebėti daug tarptautiškumo, nes daugybė imigrantų yra įsikūrę šiame regione. Rytų norvegų tarmė „bokmål” siejama su efektyvumu, miesčioniškumu, sausumu, verslo kalba, kuriai itin trūksta humoro prieskonio. Kartais gali susidaryti įspūdis, kad šio regiono žmonės save vertina pernelyg rimtai.

Vikingų humoras

Teigiama, kad Norvegijos vikingų drąsa gali būti susijusi su jų pamėgtu juodu humoru, kurį galima įžvelgti rašytiniuose šaltiniuose – vikingų sagose. Sugebėjimas juoktis mirčiai ir pavojui į akis paaiškina vikingų ištvermę mūšiuose ir drąsą leidžiantis į tolimus kraštus. Vis dėlto, vikingų sagose aptinkamo humoro dažnumas įprastai reikšdavo dažnus žūtbūtinius susidūrimus su grėsmingais pavojais, tad tai nebuvo geras ženklas.

norvegu24

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>