Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Kalėdos Norvegijoje: pranašiški gardumynai ir Kalėdų nykštukas

Norvegiskas jaukumas

Norvegiškų Kalėdų jaukumas.

Kalėdos Norvegijoje – viena laukiamiausių metų švenčių. Jai ruoštis norvegai pradeda dar lapkričio pabaigoje. Miestai puošiami girliandomis, visur skamba Kalėdinės dainos ir, rodos, gali užuosti šventę ore. Viduje pasidaro taip jauku, kad nejučia pamiršti gamtą apniukusį šaltuką. Taigi, siūlau užsikaisti arbatos ir susipažinti su norvegiškomis Kalėdomis: pranašiškais gardumynais, Kalėdų nykštuku ir kitomis įdomybėmis.

Krepšeliai ant eglutės                

Norvegai kaip ir mes, lietuviai, puošia Kalėdinę eglutę. Pagrindinė jos dekoracija – vaikų pagaminti blizgūs bei spalvoti  krepšeliai. Suaugusieji į juos turi pridėti saldainių, riešutų ir kitų skanėstų. Eglutė taip pat dabinama Norvegijos vėliavėlėmis, širdelėmis ir, žinoma, tradicinėmis girliandomis bei žaisliukais.

728x90_n24

Kalėdiniai vakarėliai darbuotojams

Gruodžio mėnesis Norvegijoje – tikras Kalėdinių vakarėlių (norvegų kalba Julebord) maratonas. Kiekvienas savo darbuotojus vertinantis norvegas surengia jiems šventę. Atminkite, kad šis vakarėlis –  svarbus ir smagus  pasibuvimas su kolektyvu. Darbuotojai pasidabina, daug bendrauja, linksminasi ir valgo tradicinius norvegiškus Kalėdinius patiekalus, dažniausiai:

Pinnekjott – garuose troškinti erienos šonkauliukai;

Ribbe – riebi šoninė;

Lutefisk –  šarmo tirpale išmirkyta ir iškepta žuvis;

Akevit – tradicinis stiprusis (40%) gėrimas, gaminama iš bulvių. Norvegai sako, kad jis nuplauna riebalus ir padeda geriau virškinti :)

Pranašiškas pudingas

Norvegijoje (kaip ir Danijoje bei Švedijoje) labai svarbus Kalėdinis patiekalas yra Julgrot. Tai – gardus ryžių pudingas su magišku migdolu. Tikima, kad tą, kuris savo gabalėlyje ras migdolą, sėkmė lydės visus ateinančius metus. Na, tai tikrai motyvuoja aptikti šį riešutėlį, tiesa?

© justasmidgen.com

© justasmidgen.com / Pranašiškas pudingas.

Kalėdų išvakarės

Ringe in Julen – Kalėdinis skambinimas – viena gražiausių šios šventės tradicijų. Kalėdų išvakarėse, lygiai 5 valandą, visoje šalyje ima skambėti varpai. Taip norvegai kviečiami su artimaisiais sėsti prie stalo. Šia harmonija prasideda vakarienė. Tiesa, Norvegijoje, Kalėdų išvakarėse, ji kiek kitokia: valgomas vienas iš minėtų tradicinių patiekalų, tarkime – Pinnekjøtt. O jame, kaip matote, yra mėsos. Žinoma, mums, lietuviams tai keista, bet ši tradicija Norvegijoje keliauja iš kartos į kartą.

Pinnekjøtt

Pinnekjøtt.

Kalėdų nykštukas

Mažieji Norvegai tiki, kad dovanas jiems atneša Kalėdų senelio pagalbininkas – šmaikštus nykštukas. Jis patyliukais padeda dovanas po eglute. Tiesa, kartais į namus užsuka ir pats Kalėdų senelis. Ypač tada, kai tėveliai yra labai geri :)

©  www.geocaching.com / Julenissen

© www.geocaching.com / Kalėdų nykštukai.

Smagios keistenybės

Norvegų legenda sako, kad Kalėdų metų reikia akylai saugoti šluotas. Mat ilgapirštės raganos, išlindusios iš įvairių pakampių, keliauja jų vogti. Kai kurie vyrai  per šventines dienas išeina į lauką ir kelis kartus šauna į orą. Tikima, kad tai atbaidys nelabąsias raganas ir kitas piktas dvasias.

Ka gi, Kalėdos Norvegijoje turi  jaukių ir smagių tradicijų bei papročių. Smalsauju: kurie iš jų jums patiko labiausiai? :)

1 Komentaras. Palikti komentarą

Nusigyveno narviegai, net Kalėdų senelio nei snieguolės neturi!

Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>