Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Ko nedaryti Norvegijoje?

wrong_way-696x364

Supratus subtilius kultūrinius skirtumus, tampa aiškiau, ko nevalia daryti Norvegijoje. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad norvegai yra abejingi nepažįstamiems žmonėms, be to, jie garsėja  santūrumu. Vis dėlto, tai tik išorinis įspūdis, nes artimoje  aplinkoje norvegai yra šilti ir atviri. Vis dėlto, tam tikrų poelgių Norvegijoje derėtų vengti.

Nesistenkite derėtis

Kiekvienas produktas ar gaminys turi fiksuotą kainą, todėl derėtis įmanoma tik tada, jei gaminys yra  sugadintas arba brokuotas. Derėdamiesi priešingu atveju išvysite tik suglumusį pardavėjo veidą. Vis dėlto, derybų įgūdžius galite lavinti derėdamiesi su naudotų automobilių pardavėju.

Laikykite rankas prie savęs

Viešojoje erdvėje norvegai mažai liečiasi vieni su kitais – daugiau fizinio kontakto pasitaiko tarp artimų draugų ar šeimos narių. Taigi, nuoširdus rankos paspaudimas per susitikimą yra priimtinas, tačiau pakštelėjimas į žandą laikomas pernelyg dideliu familiarumu.

Nedarykite išvadų apie santuokinius ryšius ar gyvenimo būdą

Norvegijoje kaip ir kaimyninėse šalyse santuoka nėra būtina sąlyga kuriant šeimą. Vis daugiau porų renkasi gyventi kartu nesudarydamos teisinių įsipareigojimų. Tai yra atvirų pažiūrų šalis, todėl čia yra nemažai tos pačios lyties partnerystę sudariusių asmenų, todėl jokiu būdu nekritikuokite netradicinio pasirinkimo ir jų gyvenimo būdo.

Nevairuokite išgėrę

Nors tai gali nuskambėti kaip akivaizdi tiesa, nes vairuoti išgėrus nėra legalu jokioje šalyje, tačiau nusižengusiems vairuotojams Norvegija taiko ypač griežtas sankcijas. Netgi mažas bokalas alaus gali kainuoti aukštas baudas ar netgi laisvės atėmimą.

Nekritikuokite kitų

Neigiamus komentarus pasilikite sau. Sistemos kritika dažnai sukelia aplinkinių nepasitenkinimą išreikštu neigiamu požiūriu. Jeigu kritikuojate aukštus mokesčius, aplinkiniai jus ims vertinti kaip nepakankamai informuotus, nes norvegai puikiai žino, kad yra apsčiai priežasčių, dėl kurių mokesčiai išauga. Be to, atvykėliai itin dažnai ima kritikuoti Norvegijoje paplitusią banginių medžioklę – ypač tai piktina aplinkosaugai neabejingus asmenis. Kita vertus, banginio mėsos valgymas norvegams yra visiškai įprastas ir natūralus reiškinys. Be to, vertėtų atminti, kad Norvegija laikoma pažangia visuomene, orientuota į taiką ir progresą – juk ši šalis remia ir organizuoja Nobelio premijos apdovanojimus.

whale

Nelyginkite Norvegų su kitomis Skandinavijos šalimis

Nors Norvegija turi panašumų su kaimyninėmis šalimis, tačiau norvegai nelinkę savęs lyginti su kaimynais ir nemėgsta, kai tai daro kiti.

Neišsišokite

Norvegijoje ypač svarbus etiketas. Todėl vykdami į susitikimą, nevėluokite. Tačiau taip pat neatvykite pernelyg anksti. Atvykite laiku, todėl atvykę anksčiau sutarto laiko geriau pasivaikščiokite po apylinkes. Pietaudami norvegai labai retai valgo rankomis – netgi sumuštinį jie valgo naudodami stalo įrankius. Vakarienė įprastai trunka ilgai, todėl jei norite, kad norvegai pamanytų, jog jus išaugino vilkai – išvykite iškart po vakarienės. Įprastai norvegai linkę pasibūti po vakarienės ir padėti šeimininkui susitvarkyti.

Nedėvėkite batų patalpoje

Jeigu gyvendami Norvegijoje susiradote draugų, tikėtina, kad būsite pakviesti į svečius. Norvegai linkę nusiauti batus prieš įeidami į namą, todėl tenka parodyti mėgiamiausias savo kojines. Batų leidžiama nenusiauti tik tuo atveju, jei šeimininkas tai pasiūlo.

Norvegų kultūra yra pagrįsta abipusia pagarba ir egalitariniais principais. Norvegai nesigiria individualiais pasiekimais ir pasižymi paprastu skoniu. Štai keletas klasikinių nuostatų, kuriomis vadovaujasi norvegai nuo senųjų laikų:

  • Negalvok, kad esi ypatingas.
  • Nemanyk, kad esi sumanesnis nei kiti.
  • Nemanyk, kad esi išmintingesnis nei kiti.
  • Nesielk lyg būtum geresnis už kitus.
  • Nemanyk, kad žinai daugiau nei kiti.
  • Nesijuok iš kitų.

Šios klasikinės taisyklės leidžia susidaryti bendrą vaizdą, kokio elgesio tikimasi Norvegijoje.

Žymės:

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>