Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Kodėl gyvenant Norvegijoje svarbu būti „koselig“?

kosilig-696x364

Kodėl norvegams toks svarbus jaukumas?

Gyvenant Norvegijoje svarbu suprasti, kas tai yra „koselig“ ir kuo jis toks svarbus vietiniams gyventojams. Norvegišką terminą „koselig“ daugelis linkę pažodžiui versti kaip „jaukumą“, tačiau šis terminas neapima visko, ką reiškia „koselig“. Šią sąvoką sunku išversti ir paaiškinti tiems, kas negyvena Norvegijoje, tačiau iš esmės „koselig“ gali (ir turėtų) būti bet kas: namai, pokalbis, vakarienė ar asmuo.

„Koselig“ apibrėžia daiktą, asmenį ar atmosferą, leidžiančią pajusti vidinę šilumą, kai viskas paprasta ir patogu. Paklausus norvegų, ką reiškia „koselig“ suprasite, kad šį žodį ne tik sunku išversti, bet taip pat sunku paaiškinti jo reikšmę.

„Koselig“ ingredientai

Kaip padaryti, kad atmosfera būtų „koselig“? „Koselig“ vakaras neatsiejamas nuo žvakių, geros muzikos ir kuo mažiau nepatogios tylos (norvegai ypač jautriai reaguoja į nepatogią tylą). Šiltos spalvos, židinys, skanus maistas, vynas ir puiki kompanija, su kuria gera leisti laiką drauge, apima norvegiškąjį „koselig“. Praktiškai viskas Norvegijoje turi būti „koselig“. Ir nėra jokio vadovo, padedančio sužinoti, kaip  sukurti „koselig“ atmosferą.

Ar namų interjeras yra „koselig“? Kaip turi atrodyti „koselig“ virtuvė ar „koselig“ puodelis? Koks turi būti „koselig“ savaitgalis? Sukurti „koselig“ atmosferą norvegams svarbu ne tik žiemą bet ir vasarą. Jie tai daro labai natūraliai, nes norvegams tiesiog yra akivaizdu kas tai yra „koselig“. Tačiau užsieniečiams perprasti šią sąvoką nėra lengva. Ar tai reiškia, kad „koselig“ yra labiau kultūrinis, o ne universalus reiškinys? Manoma, kad norvegams kultūriškai nėra įprasta išreikšti savo jausmų, todėl jie sukūrė vieną žodį, apimantį meilės, draugystės, komforto ir pasitikėjimo jausmus.

night-1374501_1920

„Koselig“ skalės taškai

Paskaičiuokime „koselig“ skalėje surenkamus taškus:

  • pasikvietėte vakarienei svečių ir neuždegėte žvakių? Neabejotinai prarasite du taškus „koselig“ skalėje.
  • Jei svečiams pasiūlėte pirktinių vaflių iš dėžutės, užuot juos iškepę namuose, taip pat neteksite taškų „koselig“ skalėje.
  • Atvykus svečiams, įjungėte šildytuvą užuot pakūrę židinį – taip pat prarasite balų „koselig“ skalėje.

Juo ilgiau gyvenama Norvegijoje, tuo labiau tampa įprasta ilgais žiemos vakarais namuose užsidegti žvakių, pasiūlyti svečiams užsimauti šiltas vilnones kojines ir įsitaisyti prie židinio, kuriame ramiai rusena liepsna. Ah, så koselig :)

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>