Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Kodėl Norvegija yra geriausia šalis būti mama?

motinyste-1024x535

Artėja pirmasis gegužės sekmadienis, o su juo ir Motinos diena Lietuvoje (Norvegijoje ji yra minima vasario antrą sekmadienį), todėl pašnekėkime apie mamas ir jų privilegijas Norvegijoje.

Norvegija laikoma geriausia vieta pasaulyje mamoms auginti vaikus. Taip skelbia asociacija „Gelbėkit vaikus“ šiemet išleidusi jau 16-ąją metinę motinų gerovės analizę – „Motinų indeksą“, – kuris yra gaunamas palyginus 179-ių šalių rodiklius, susijusius su motinų sveikata, švietimu, pajamų lygiu ir moterų statusu visuomenėje.
Moterų gerovės analizė
„Gelbėkit vaikus“ yra nepriklausoma organizacija, skirta padėti vaikams visame pasaulyje, o motinų gerovės įvertinimas yra atliekamas jau 13 metų. Vertinant motinų situaciją visuomenėje, atsižvelgiama į tokius veiksnius, kaip bendrą motinų ir vaikų sveikatą bei gerovę. Analizuojami duomenys, susiję su motinų ir kūdikių mirtingumu, moterų įsitraukimu valstybės valdyme ir politikoje, uždirbtas pajamas, gimdymų skaičių dalyvaujant medicinos specialistams ir vaiko mitybos kokybę per pirmąjį 1000 dienų. Pagal mažiausią vaikų iki penkerių metų amžiaus mirtingumą pasaulyje Norvegija užima antrą vietą pasaulyje. Be to, dosnios motinystės atostogų išmokos, didesnis skaičius moterų, įgijusių aukštąjį išsilavinimą ar aktyviai veikiančių politikoje, bei naujoms šeimoms skirtos socialinės paramos programos didina laimingų mamų skaičių. Pagal šiuos „Motinų indekso“, rodiklius Norvegija šiemet aplenkė Suomiją, užėmusią lyderio pozicijas pernai. Asociacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė Carolyn Miles teigia, kad šalies ekonominė gerovė nėra vienintelis veiksnys, darantis įtaką motinų laimės lygiui, tačiau taip pat svarbūs ir tinkamai veikiantys šalies įstatymai.
Greita integracija į darbo rinką
Norvegija yra turtinga šalis, tačiau ji taip pat gausiai investuoja į motinų ir vaikų gerovę, kuri laikoma svarbiu prioritetu vykdant bendrą šalies politiką. Norvegijoje moterims suteikiamos dešimties mėnesių motinystės atostogos, už kurias mokama išmoka prilygsta 100 proc. darbo užmokesčio dydžio, arba suteikiama galimybė pasirinkti dvylikos mėnesių motinystės atostogas, už kurias mokama 80 proc. darbo užmokesčio. Iš tiesų, bet kuris iš tėvų Norvegijoje gali išeiti „motinystės“ atostogų – tai nebūtinai turi būti mama. Namų ruošos darbai čia taip pat yra tolygiai padalinti, vyrai įprastai prisideda ruošiant vakarienę ar parvedant vaikus iš darželio. Lyginant moterų ir vyrų uždirbamas pajamas Norvegijoje, šis skirtumas tarp abiejų lyčių yra bene mažiausias pasaulyje. Dirbančioms motinoms Norvegijoje užtikrinama palanki vaiko priežiūros sistema, skatinanti greitai ir sklandžiai sugrįžti į darbo aplinką. Ikimokyklinio amžiaus vaikams čia suteikiamas aktyvus užimtumas, skatinantis jų socializaciją ir tinkamą paruošimą mokyklai. Moterys čia labai produktyviai prisideda prie ekonomikos augimo, todėl siekiam sudaryti palankias sąlygas derinti įsipareigojimus darbe ir šeimoje.

motion_banner_norvegu24

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>