Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Lyčių lygybė Norvegijos kariuomenėje

military-696x364

Norvegija, šalis, kur net keturios gynybos ministrės buvo moterys, – 2013 metais tapo pirmąja Šiaurės Atlanto sutarties organizacijos nare ir Europos šalimi, kur karinė tarnyba tapo privaloma ne tik vyrams, bet ir moterims, lygiai taip kaip Izraelyje. Įdomu tai, kad norvegai ne tik įvedė privalomąją karinę tarnybą moterims, be to, jas apgyvendino mišriuose bendrabučiuose kartu su karinę tarnybą pasirinkusiais jaunuoliais.

Moterys kariuomenės batalione

Norvegijos kariuomenei kasmet prireikia iki 10 000 šauktinių ir iki 60 000 savanorių, kurie gali būti pašaukti, esant reikalui. Tai reiškia, kad tik labiausiai motyvuoti bus pakviesti tarnauti. Karinė tarnyba Norvegijoje yra dažnai vertinama kaip reikšmingas asmeninis pasiekimas ir tai yra labai svarbus įrašas ieškant darbo konkurencingoje darbo rinkoje. Istoriniu požiūriu Norvegijos moterys galėjo savanoriškai dalyvauti karinėje tarnyboje beveik 40 metų ir tai palaipsniui leido įtraukti vis daugiau moterų į ginkluotąsias pajėgas. Dar dešimtojo dešimtmečio pradžioje Norvegijos kariuomenėje buvo išrinkta pirmoji reaktyvinio naikintuvo pilotė ir povandeninių pajėgų vadė. Kita vertus, visiška lyčių lygybė Norvegijos kariuomenėje šiuo metu dar nėra užtikrinta, tačiau beveik trečdalį Norvegijos kariuomenės šauktinių, gimusių 1997 metais, šią vasarą sudarė merginos. „Setermoen“ armijos bazėje, įsikūrusioje virš poliarinio rato, naujai priimti šauktiniai mokosi naudoti šautuvus, skirtus kovinėms misijoms. Tik supinti plaukai, kyšantys iš po šalmo išduoda, kad nemaža dalis čia yra tarnaujančių merginų. Norvegai įsitikinę, kad moterų įtraukimas į karinę tarnybą turi daug privalumų, nes moterys gali puikiai atlikti karinės informacijos žvalgybą.

Bendra gyvenamoji erdvė

Bendroje erdvėje gyvenantys abiejų lyčių šauktiniai teigia, kad gyvenimas kartu juos skatina elgtis tolerantiškiau, geranoriškiau priimti ir geriau suprasti vieniems kitus. 2014 metais Norvegijoje atliktas tyrimas atskleidė, kad bendra abiejų lyčių kariškių gyvenamoji vieta dėl pastebimos lyčių niveliacijos leido užkirsti kelią seksualiniam priekabiavimui. Dalindamiesi bendra erdve, vyrai ir moterys daugiau dėmesio skiria savo poelgiams ir užmezga broliškus ryšius. Armijoje atliktas tyrimas parodė, kad didžioji dauguma kariškių moterų pasisako už bendrą gyvenamąją erdvę, skirtą abiems lytims. Tačiau 18 procentų moterų išreiškė nuomonę, kad gyvendamos kartu su kariškiais vyrais jos sulaukė nepriimtinų pastabų ar nederamo jų elgesio.

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>