Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Modernioji architektūra Norvegijoje: kokia ji?

2015- 11- 29
architektura

Alesund

Norvegija garsėja ne tik natūraliu gamtos grožiu, ji taip pat pakeri savitais architektūriniais sprendimais ir įdomia šiuolaikinių miestų architektūros istorija.

Jugendo stiliaus arba naujojo meno architektūra

Jugendo stiliaus (jaunimo stiliaus) architektūra, kuri dar vadinama naujuoju menu (Art Nouveau) darė neabejotiną poveikį Norvegijoje vykdytoms statyboms 20-ojo amžiaus pradžioje. Olesiundo (Alesund) miestas, kuris visiškai sudegė 1904 metais, buvo atstatytas pasitelkiant naujojo meno architektūrinį stilių. Kitus ryškius šio architektūrinio stiliaus pastatų pavyzdžius galima išvysti Rygoje, Briuselyje ir Trondheime. Norvegijos sostinėje Osle iškilo tik keletas jugendo stiliaus pastatų dėl tuometinės ekonomikos krizės ir stagnacijos statybų sektoriuje. 1973 metais Norvegijos parlamentas pasiūlė strategiją pereiti nuo didelių  gyvenamųjų pastatų statybos prie mažų gyvenamųjų namų statybos. Norvegijos valstybinis būsto bankas (Husbanken) miestiečiams sudarė galimybes finansuoti savo namų statybas ir taip ėmė kurtis visas statybų sektorius. Dauguma norvegų patys pasistatė savo namus, be to, jie patys atlieka namų tobulinimo darbus.

Funkcionalizmas

Trečiojo dešimtmečio pabaigoje modernizmo tendencijos ėmė plisti tarp Skandinavijos architektų. Skandinavijoje šios architektūros tendencijos buvo vadinamos funkcionalizmu (arba „Funkis“ šnekamojoje kalboje Švedijoje ir Norvegijoje). Modernizmo šalininkais tapo daugelis jaunų architektų, ypač Norvegijoje. Neabejotinas laimėjimas buvo pasiektas įvykus Stokholmo parodai 1930-aisiais, nes po jos didžioji dauguma architektų visoje Skandinavijoje įsitraukė į modernizmo judėjimą. Šios architektūrinės tendencijos vyravo iki 1940 m.

Tendencijos, paveikusios šiuolaikinę architektūrą Norvegijoje.

  • Viešosios ir privačios erdvės persipynimas. Pastatai turi įvairias paskirtis ir tikimasi, kad jie patenkins vis įnoringesnius poreikius. Pavyzdžiui, naujasis operos pastatas (sukurtas „Snøhetta“ dizainerių) Osle atspindi siekį ne tik įrengti gyvybingą kultūros centrą, bet taip pat sukurti naują architektūrinį paminklą Oslo fiordo regione.
  • Estetika kaip gerovės atspindys. Norvegai įsitikinę, kad pastato estetika turi įtakos fizinei ir emocinei sveikatai tų, kurie dirba arba gyvena tame pastate. Norvegijos įstatymuose, susijusiuose su ergonominėmis dirbančiųjų sąlygomis, pabrėžiama dienos šviesos ir gaivaus oro svarba darbo aplinkoje. Galbūt atšiaurus klimatas įpareigoja kelti papildomus estetinius reikalavimus.
  • Dėmesys aplinkosaugai. Norvegijos architektūros dizainas pabrėžia pastatų integracijos į natūralų kraštovaizdį svarbą. Architektai kartu su inžinieriais stengiasi sukurti veiksmingiausią ribotų išteklių, pvz., energija, vanduo, ir kt., panaudojimą.

 

Ar jums patinka norvegiška miestų architektūra?

 

norvegu24

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>