Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Muzika Norvegijoje: nuo baladžių iki roko

2016- 01- 20

muzika

Tradicinė norvegų vokalinė muzika apima balades ir trumpas ir dažnai improvizuotas dainas („stev“). Darbo dainos, giesmės ir senovinės baladės nuo senų laikų taip pat buvo populiarios Norvegijoje. Tradicinei samių muzikai būdingas ypatingas vokalinis stilius, vadinamas „joik“. Samių muzika yra panaši į tradicines kai kurių Amerikos aborigenų dainas.

Klasikinė muzika

Pirmieji žymesni Norvegijos klasikinės muzikos kompozitoriai – tai 18-ojo amžiaus pradžios muzikantai kūrę šokių ir kamerinę muziką bei kantatas. Kai kurie iš šių kompozitorių yra Georg von Bertouch, Johan Daniel Berlin ir Johan Henrik Berlin. Klestint Norvegijos nacionalizmui, muzikinė scena visoje šalyje patyrė aukso amžių. Tuo laikotarpiu išgarsėjo Halfdan Kjerulf, vargonininkas bei kolekcionierius Liudvikas Mathias Lindeman ir  kompozitoriai tokie kaip Johan Svendsen ir Edvard Grieg.

Bliuzas

Didžiausias Skandinavijoje bliuzo festivalis kasmet vyksta Notoddene rugpjūčio pradžioje. Šis festivalis laikomas geriausiu bliuzo festivaliu Europoje ir tai tikrai vienas iš geriausių festivalių pasaulyje. Mažą Norvegijos miestelį Notoddeną šis festivalis paverčia kosmopolitiniu Europos bliuzo centru, kur suvažiuoja daugiau nei 30 000 gerbėjų iš viso pasaulio. Bliuzas šiame mieste girdimas kiekviename žingsnyje. Be to, Norvegijoje kiekvienais metais organizuojami kiti bliuzo festivaliai, kaip antai „ Blues in Hell“ festivalis (netoli Trondheim) ir Oslo bliuzo festivalis.

Elektroninė ir šokių muzika

Norvegijos elektroninės muzikos srityje dominuoja „Röyksopp“ – šiuolaikinę elektroninę muziką grojantis duetas iš Trumsės. Gerai žinomi muzikantai taip pat yra „Bel Canto“ – tai viena iš pirmųjų Norvegijos elektroninės muzikos grupių. „Biosphere“ pasivadinęs muzikantas groja foninę elektroninę muziką. Kiti Norvegijoje populiarūs muzikantai, grojantys elektroninę muziką, – tai Ralph Myerz, „Jack Herren Band“, Lindstrøm, Prins Thomas, „Datarock“, FlunkBermuda TriangleFrostBjørn TorskeSternklangTeeBee ir Kygo. Norvegijos festivalyje „Insomnia“, kuris organizuojamas kiekvienais metais Trumsės mieste Norvegijos šiaurėje, grojama eksperimentinė elektroninė muzika.

Džiazas

Džiazo muzika Norvegijoje išpopuliarėjo trečiajame dešimtmetyje. Tuomet susiformavo tradicinė džiazo muzikantų grupė, kurią sudarė vienas arba du saksofonai, smuikas, fortepijonas, bandža ir būgnai. Pastaraisiais metais Norvegija atlieka svarbų vaidmenį pasaulinėje džiazo scenoje. Džiazas svarbus kasdieniame gyvenime – jo galima išgirsti baruose, kavinėse ir gatvėse. Oslas yra laikomas šiandienos Norvegijos džiazo centru. Vienas iš Norvegijos džiazo pradininkų yra Jan Garbarek. Šiuolaikinio Norvegijos džiazo žvaigždės: džiazo grupe „Supersilent“, būgnininkas Jon Christensen, gitaristas Terje Rypdal, pianistas Bugge Wesseltoft, perkusininkas Paal Nilssen-Love, bosistas Ingebrigt Häker Flåten, trimitininkas Nils Petter Molvaer ir eksperimentinio džiazo grupė „Jaga Jazzist“.

Populiarioji muzika ir rokas

Kaip ir kitose šalyse Norvegijoje susiformavo savita populiarioji šiuolaikinė muzika. Nuo 2000-ųjų norvegiška populiarioji muzika dažnai girdima tarptautinėje arenoje, o džiazo, juodojo metalo, elektroninės ir populiariosios muzikos atlikėjai yra plačiai žinomi visame pasaulyje. Norvegijos populiarioji muzika kūrėsi įvairių miestų scenose, kaip antai Bergene ir Oslo pogrindyje. Norvegijoje vykstantys muzikiniai apdovanojimai, tokie kaip „Spellemanprisen“ ir televizijos šou „Kjempesjansen“, taip pat darė įtaką Norvegijos populiariajai muzikai. Populiariausi Norvegijos muzikos atlikėjai pastaraisiais metais buvo Rebekka Karijord, „kaada“, Espen Lind, „Furia Norway“, Bertine Zetlitz, „M2M“, Marion RavenMarit Larsen, „Kings of Convenience“, Erlend Øye, „Minor Majority“, „D’Sound“, „Datarock“, Maria Haukaas StorengMaria SolheimLene MarlinMargaret Berger, Kurt NilsenAnnieSondre LercheMaria MenaMaria Arredondo, „TNT“, „Flunk“, Venke KnutsonThomas Dybdahl, „Postgirobygget“, „Savoy“, Aleksander WithWig Wam ir Jorn (Jorn Lande). Norvegijos populiariosios muzikos padangėje kaip niekad daug muzikinių grupių, įrašų kompanijų, koncertų ir festivalių.

norvegu24

 

Žymės:

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>