Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Karalių mes… išrinksime! Norvegija – moderni monarchija

HMS Norge - žmonių dovana karaliui

HMS Norge – žmonių dovana karaliui

Gal jau žinojote, o gal dar ne, bet Norvegija, kaip Didžioji Britanija, Ispanija ir dar ištisa galybė Europos valstybių (na, gerai, ne tokia jau didelė toji galybė, jei lygintume ją su buvusia prieš keletą šimtų metų), formaliai yra valdoma monarchų. Ir nors britai – labiausiai pamišę dėl savo valdovų, ir norvegai itin didžiuojasi savo karališkąja šeima bei reiškia jai didžiausią pagarbą, todėl pateikiame Jums keletą faktų apie ją. Juk kas žino, kada teks suklusti bendraujant su norvegu, ir užsiminti apie šalies administracinę sistemą?

Karalių mes… išrinksime. Norvegija – moderni monarchija

Dabartinis šalies karalius – Haroldas V (Harald V). Kai norvegai išrinko savo pirmąjį karalių 1905 m. (taip, supratote teisingai, karalius buvo išrinktas tautos), jie pasirinko Haraldo V senelį, Danijos princą Karlą (Carl) tapti Norvegijos karaliumi Hakonu VII (Haakon VII). Kaip gi taip galėjo nutikti, jog daugiau, nei tūkstantį metų gyvavusi monarchija pasuko karaliaus išrinkimo keliu? Viskas gana logiška: Norvegija, kaip ir likusios Europos valstybės, kentė karus, priverstines sąjungas su kitomis valstybėmis, ir buvo mėtyta bei vėtyta istorijos labirintuose. Iširus paskutinei sąjungai su Švedija, Norvegija tapo laisva šalimi, ir savo noru prikėlė monarchijos tradiciją bei išsirinko savo valdovą.

Karališkosios šeimos atžalos

Nors jauniausiai Karališkosios šeimos princesei Ingrid Aleksandrai (Ingrid Alexandra) sausio mėnesį sukako viso labo vienuolika metų, ši jaunoji dama itin mylima Norvegijos žmonių. Nebloga pradžia, kaip būsimai valdovei, tiesa? Tuo tarpu jos brolis, Karališkoji Aukštybė princas Sverre Magnus yra metais jaunesnis už seserį, ir taip pat yra pirmasis eilėje į sostą po jos. Lygios galimybės, panašu, neaplenkė ir monarchų šeimų.

Modernios monarchijos linija

Nuo 2010 m. pabaigos iki 2011 m. sausio karališkoji šeima keliavo aplink pasaulį kaip privatūs asmenys (o dabar įsivaizduokite: užeinate į parduotuvę nusipirkti pieno, ir tą patį pakelį griebiate su Norvegijos kronprincu…). Kelionė prasidėjo Stambule, toliau persikėlė į Jordaniją, kol galiausiai kronprinco šeima pasiekė Indiją, o ten mažoji princesė Ingrid maistą ragavo tiesiog ant grindų, kaip ir kiti miestelio gyventojai.

Dovana karaliui. Ir ne atvirkščiai

1947 m. visa tauta tikrąja to žodžio prasme „draugiškai susimetė“, ir už surinktą pinigų sumą karaliui nupirko laivą „HMS Norge“. Laivas asmeniškai priklauso Jo Didenybei, o jį administruoja Norvegijos laivynas. Vėliava ant stiebo tradiciškai nurodo, ar karalius tuo metu yra laive, o karališkoji šeima juo mielai vyksta į oficialius vizitus.

…Jei šis straipsnis būtų gyvenimo būdo laida, galėtume tetarti: „Štai ir viskas, ką norėjome Jums papasakoti šią puikią dieną.“ Tačiau kol kas palinkėsime gardžios kavos ir lengvų norvegų kalbos pamokų – idant įdomius faktus apie karališkąją šeimą sekantį kartą skaitytumėte jau norvegų kalba.

 

norvegu24

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>