Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Profesinės sąjungos Norvegijoje

2016- 02- 17

Untitled-1

Profesinės sąjungos Norvegijoje turi daug didesnę įtaką nei daugelyje kitų šalių. Čia jos gali derėtis ir sudaryti kolektyvines sutartis su darbdaviais. Kolektyvinės sutartys Norvegijoje reiškia susitarimus dėl darbo užmokesčio ir darbo sąlygų tarp darbdavių federacijos ir profesinių sąjungų. Darbo užmokesčio ir darbo sąlygos paprastai būna geresnės ten, kur laikomasi kolektyvinių susitarimų su profesinėmis sąjungomis. Taigi, darbo užmokesčio ir kitų išmokų dydis priklauso nuo sąlygų, dėl kurių buvo susitarta kolektyvinėje sutartyje. Norvegijoje yra maždaug 90 nacionalinių profesinių sąjungų ir keturios pagrindinės konfederacijos. Daugiau nei 90 procentų profesinėms sąjungoms priklausančių darbuotojų yra susiję su viena iš pagrindinių konfederacijų. Norvegijos profesinių sąjungų konfederacija šiuo metu yra didžiausia konfederacija Norvegijoje. Ją sudaro 21 nacionalinė federacija. Daugiau informacijos pateikiama šioje interneto svetainėje: www.lo.no

Pagrindinės darbuotojų konfederacijos Norvegijoje yra:

  • Norvegijos profesinių asociacijų federacija (Akademikerne) www.akademikerne.no
  • Profesinių sąjungų konfederacija (Yrkesorganisasjonens Sentralforbund), www.ys.no
  • Specialistų sąjungos konfederacija ( UNIO), www.unio.no

Narystė profesinėje sąjungoje

Norintieji tapti profesinės sąjungos nariais Norvegijoje turi sumokėti tam tikrą metinį mokestį – sąjungos rinkliavą. Sąjungos rinkliavos dydis skaičiuojamas kaip darbo užmokesčio procentinė dalis arba tai būna fiksuota suma. Be to, sąjunga gali imti atskirą administracinį mokestį. Profesinės sąjungos nariais galima tapti nepaisant tautybės ir vietovės, kurioje registruota darbovietė. Susiduriantiems su problemomis darbe, kaip antai iškilus ginčams su darbdaviu, kai darbuotojui laiku nesumokamas atlyginimus ar atostoginiai, įvykus neteisėtam atleidimui iš darbo arba profesinei traumai, profesinė sąjunga gali pagelbėti darbuotojui. Norvegijos profesinių sąjungų konfederacija yra seniausia ir didžiausia iš pagrindinių konfederacijų, užimanti tvirtą poziciją privačiame ir viešajame sektoriuje. Centralizuota organizacinė struktūra Norvegijos profesinių sąjungų konfederacijai padėjo tapti dominuojančia darbo jėgos konfederacija.

Viešasis ir privatusis sektorius

Pastebimas laipsniškas profesinių sąjungų jungimasis į didesnius vienetus, dėl to sumažėja profesinių sąjungų kiekis. Įdomu tai, kad  net 80 procentų viešojo sektoriaus darbuotojų Norvegijoje priklauso profsąjungoms, o privačiame sektoriuje vos 40 procentų darbuotojų yra įsitraukę į profesinių sąjungų veiklą, iš kurių apie 50 proc. gamybos sektoriaus darbuotojų ir apie 33 proc. privačių paslaugų pramonės šakų darbuotojai. Mažiausiai įsitraukusiųjų į profesines sąjungas yra mažmeninės prekybos bei viešbučių ir maitinimo srityse, kur profesinėms sąjungoms priklauso apie 20 proc. darbuotojų. Įsitraukimu į profesines sąjungas vangiau domisi mažų įmonių darbuotojai ir jaunimas.

 

 

norvegu24

1 Komentaras. Palikti komentarą

Is mano asmenines patirties,Galiu tik viena pasakyti profesine sajunga tik pinigu melzimas o kai reikia pagalbos,jokios realios naudos.

Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>