Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Religijų įvairovė Norvegijoje

religija

Senoji Skandinavų religija kilo iš bendros germanų mitologijos. Didžioji dalis informacijos apie skandinavų mitologiją yra įtraukta į senąją skandinavų literatūrą. Deja, žinome palyginti nedaug apie senąsias religines praktikas Norvegijoje, nes didžioji dalis informacijos buvo prarasta laipsniškai įsigalint krikščionybei. Šiuo metu Norvegijoje daugiausiai yra evangelikų liuteronų – apie 76 proc. gyventojų oficialiai priklauso evangelikų liuteronų bažnyčia. Romos katalikų bažnyčia yra antra populiariausia religija Norvegijoje, o islamas čia yra daugiausiai išpažinėjų turinti nekrikščioniška religija. Šiuo metu Norvegijoje kaip ir daugelyje Europos šalių jaučiamas religinių pažiūrų nuosmukis ir vis daugiau žmonių pereina prie ateizmo ir agnosticizmo.

Senovės norvegų tikėjimas

Samių praktikuotos religinės apeigos prilygo šamanizmui, kuris rėmėsi gamtos garbinimu. Samių panteoną sudarė keturi pagrindiniai dievai – Motina, Tėvas, Sūnus ir Dukra (Radienacca, Radienacce, Radienkiedde ir Radienneida). Taip pat buvo vaisingumo, ugnies dievai, perkūnas Horagalles, saulės deivė Beive, mėnulio deivė Manno bei mirties deivė Jabemeahkka. Kaip būdinga daugeliui pagoniškų religijų, samiai gyvenimą suvokė kaip ciklinį procesą, susidedantį iš gyvenimo, mirties ir atgimimo. Šamanas buvo vadinamas Noaidi. Krikščionių misionierių pastangų dėka norvegai palaipsniui buvo pakrikštyti. Misionieriai Norvegijoje savo veiklą vykdė nuo 1000-ųjų iki 1150 metų. Šiandien senovės skandinavų religijos atgimimo judėjimas vadinamas Asatru, kuriuo siekiama atkurti iki krikščioniškąjį tikėjimą, praktikuotą vikingų laikais.

Islamas Norvegijoje

Musulmonai Norvegijoje yra labai fragmentiška religinė grupė. Islamas yra didžiausia nekrikščionių religija Norvegijoje, kurią išpažįsta maždaug 2,4 proc. gyventojų. Dešimtojo dešimtmečio pabaigoje musulmonai tapo didžiausia mažumų religija Norvegijoje. Dauguma musulmonų Norvegijoje yra sunitų, o šiitų tėra mažuma. Norvegijos mečetėse būtina narių registracija, nes valstybės teikiamos paramos dydis priklauso nuo registruotų narių skaičiaus.

Induizmas

Induizmas Norvegijoje yra mažumų religija. Didžioji dalis induistų yra atvykę iš Šri Lankos. Norvegijoje yra keturios induistų šventyklos.

Žydai

Norvegijoje žydai yra viena iš mažiausių šalies etninių ir religinių mažumų. Žydų čia niekada nebuvo daug. Ilgą laiką jiems buvo uždrausta patekti ir gyventi į Danijos ir Norvegijos monarchiją. Didžiausias sinagoga yra Osle, mažesnė – Trondheime, kuri yra laikoma penktąja šiauriausiai esančia sinagoga pasaulyje. Norvegijos žydai gerai integravosi Norvegijos visuomenėje, o žymiausi iš jų buvo Jo Benkow, buvęs parlamento vadovas; Leo Eitinger ir Berthold Grünfeld, abu žymūs psichiatrai; muzikantas Robert Levin; teatro kritikė Mona Levin ir aktorė bei dainininkė Bente Kahan.

norvegu24

 

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>