Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Rerusas (Røros) – unikalus kalnakasių miestelis

2014- 04- 02

Rerusas

Įstabaus grožio vietovėje, netoli Švedijos sienos, kur Rėjos upeliukas įsilieja į ilgiausią Norvegijos upę – Glomą, rasime tūnantį istorinį šachtininkų miestelį – Rerusą.

Rerusas – pietrytinėje Triondelago apskrities dalyje puikiai išsilaikęs senovės kalnakasių miestas. 1980 m. jis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. 1644 m. Riorosas įsikūrė prie pat rūdos telkinių ir nuo tada tapo svarbiu vario gavybos centru, į kurį dažnai krypdavo godžios kaimyninių valstybių akys.


1678 m. ir 1679 m. Danijai kariaujant su Švedija, švedų armija Reruso miestelį pavertė pelenais. Dar kartą švedų ambicijos dėl Røros pasireiškė Šiaurės karo metu – 1718 metais, tačiau išlaikyti savo pozicijų jiems vėl nepasisekė.

Dabar dalis Reruso miestelio, galima sakyti, virtusi muziejumi po atviru dangumi, ir jis yra vienas iš seniausių medinės architektūros miestelių Europoje. Nuo vietovėje klestėjusios kalnakasybos laikų, čia išlikę daugiau kaip 80 senovinių medinių pastatų ant polių, datuojamų XVII-XVIII amžiuje, senovinė bažnyčia, koplyčia, kasykla. Restauruotuose mediniuose pastatuose šiandien veikia amatų dirbtuvės, meno galerijos, kavinės, restoranai, svečių namai ir kitokios įstaigos. Įrengtos įvairios ekspozicijos supažindina lankytojus su anksčiau naudotais rūdos išgavimo būdais, čia galima pamatyti įvairių kalnakasių daiktų, rūbų ir t.t. Miestelio atmosfera tikrai autentiška ir alsuoja senove. 13 km nuo miestelio turistams atvira autentiška Olavsgruva vario šachta. Išties verta apsilankyti :)

Įdomu tai, kad Reruso miestelį įdomiausia aplankyti žiemą. Kiekvienais metais, priešpaskutinį vasario mėnesio antradienį, jame vyksta tradicinė Rerusmartnano Rørosmartnan šventė, skirta 1718 metų švedų atsitraukimui paminėti. Paprastai ši šventė Reruse užsitęsia penkias dienas ir pritraukia net 60-70 tūkst. turistų. Išties masinė šventė! Tomis dienomis visi linksminasi, gatvėse demonstruojami amatai, vyksta aukcionai. Turistams, miesto svečiams siūloma įsigyti įvairių senovinių rakandų ar tautinių parėdų, miesto aikštėse įrengtose scenose vyksta vaidinimai, groja muzikantai. Svarbiausiais šventės akcentas – rogių vilkstinės, atvykstančios iš Švedijos pusės, pompastiškas sutikimas. Dažnai ją sudaro daugiau kaip 80 ekipažų, per 14 dienų jie įveikia apie 360 km miškų keliais. Tam jie atsakingai ruošiasi ištisus metus. Tai vienas pagrindinių metų įvykių tiek švedams, tiek norvegams. Neabejotinai ši šventė yra įdomiausias metas turistams susipažinti su Reruso miesteliu.

Rerusas garsėja ir vietiniu norvegišku maistu. Jame įsikūrę daugiau kaip 30 parduotuvėlių, kuriose tiek turistams, tiek ir vietos gyventojams parduodami tik šioje vietovėje pagaminti maisto produktai. Todėl, kad ir kaip begąsdintų norvegiškos kainos, neprasukite pro šalį nepasmaguriavę autentiškų produktų.

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>