Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Skandinavų mitologija

2014- 04- 02

Skandinavu mitologija

Šiandieną jums papasakosime apie skandinavų mitologiją. Tai skandinavų legendos ir mitai apie senovės didvyrius ir dievus, visatos sukūrimą ir sunaikinimą.


Skandinavų mitologija yra žinoma iš fragmentų, kuriuos surinko, užrašė ir pakeitė viduramžių krikščionių mokslininkai, todėl pradiniai tikėjimai, pažiūros ir praktikos negali būti apibūdintos tiksliai. Daugiausia žinių suteikia “Jaunesnioji ir Vyresnioji Edos” bei “Heimskringla” parašytos XIII a. pr. krikščionio Snorio Sturlusono, kuris laikė skandinavų dievybes velniais. Skandinavų mitologija yra labai artima germanų mitologijai, o pastaroji yra kilusi iš indoeuropiečių mitologijos.

Žinoma, kad skandinavų mitologija vystėsi lėtai, kito dievų ir didvyrių svarba skirtingais laikais ir vietose. Tačiau Odino kultas paplito nuo vakarinės Vokietijos iki Skandinavijos palyginus neseniai, kai mitai buvo užrašyti. Mažiau svarbios senesnės dievybės: Ulras, vaisingumo dievas Njordas ir Heimdalas prarado populiarumą, kai svarbesnis tapo Odinas. Odinas buvo siejamas su mokimusi, išmintimi, poezija ir magija.

Senovės skandinavai tikėjo asmens dvasia, kuri buvo įvardijama kaip filgja (fylgja) ir hamingja (hamingja), kurios atitinka krikščionių sielos supratimą. Jų kosmologiją sudaro pasaulio medis Igdrasilas ir devyni pasauliai, išsidėstę trijuose lygmenyse, kuriuose gyvena dievai, žmonės, milžinai, nykštukai, elfai ir kitos būtybės.

Skandinavų mitologijoje gausu ir dievų. Tai vyriausias dievas Odinas; jo žmona namų deivė Frigė; griaustinio dievas Toras, kuris saugojo žmones ir kitus dievus nuo milžinų ir kuris buvo ypač populiarus tarp skandinavų valstiečių; Freiras, klestėjimo dievas; jo sesuo vaisingumo deivė Frėja ir kiti dievai. Dievai sudarė dvi kovojančias stovyklas asus ir vanus. Odinas buvo asų vadas, kuriuos sudarė bent 12 dievų. Visi dievai kartu gyveno Asgarde.

Daug senovės mitinių didvyrių, iš kurių kai kurie yra kilę iš tikrų asmenybių, manoma, kad buvo kilę iš dievų; kaip, pvz. drakonų žudikas Sigurdas.

Skandinavų dievams tarnavo žynių luomas vadinamas godarais. Dievų garbinimas vykdavo gamtoje, garbinant medžius globėjus, netoli šventų šulinių arba tarp surikiuotų tam tikra tvarka šventų akmenų. Vėliau buvo naudojamos medinės šventovės, kuriuose buvo altoriai su išdrožtais dievų atvaizdais. Svarbiausia šventykla yra Senojoje Upsaloje, kur buvo aukojami gyvuliai ir net žmonės.

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>