Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Tikras norvegiškas poilsis tik atostogų namelyje „hytte“

norway-hytte

Norvegai mieliau renkasi ilsėtis apsistoję savo atostogų namelyje užuot nakvoję prašmatniame viešbutyje ir pietavę prabangiuose restoranuose. Jie pasiryžę vykti keletą valandų, eiti per miškus, bristi per upes ir kopti per kalnus, kad pasiektų vietovę, kur galėtų ramiai vieni pabūti gamtoje. Šią užuovėją jie vadina atostogų namais „hytte“.

Nieko bendra su taupumu

„Hytte“ – tai Skandinavijos šalyse vartojamas terminas, apibūdinantis atostogų namus arba vasarnamius, kurie dažniausiai yra įrengti netoli jūros ar kitose patraukliose priemiesčio vietovėse. Dauguma iš jų yra mediniai ir tinkami apsistoti ištisus metus. Vis dažniau juose yra įrengiamos saunos, orkaitės, židinys ir puoselėjami akiai malonūs sodai. Poreikis apsistoti „hytte“ neturi nieko bendra su pinigų taupymu, nes jos savininkui šio atostogų namelio išlaikymas gali kainuoti milijonus kronų, o nuomotis jį Velykoms yra brangiau nei skristi į pietų Europą.

Spartietiškas paprastumas

Dar visai neseniai norvegai vykdavo į savo atostogų namus gamtoje, kur nebuvo nei elektros, nei vandens iš čiaupo nei nutiestų kelių, vedančių link savosios užuovėjos. Vandenį jie semdavo iš upės, užsikurdavo ugnį, kad būtų šilčiau ir maistą kepdavo krosnyje. Šie nameliai buvo maži (maždaug 40 kvadratinių metrų), o tualetas būdavo lauke (norv. utedo). Tuomet kai dar nebuvo nutiestų kelių, vedančių link atostogų namelio „hytte“, jo savininkai čia tiesiog atžygiuodavo, tačiau visas šias pastangas atpirkdavo galimybė pasimėgauti ramybe, tyla ir vaizdingais gamtos vaizdais. Pastebima, kad vidutinis atostogų namo dydis išaugo 10 kvadratinių metrų nuo 2004-ųjų. Name įrengta elektra tapo standartu, todėl Norvegijos poilsio zonose elektros suvartojimas išaugo 58 procentais. Dabar „hytte“ tapo antraisiais namais. Kai kurie norvegai savo poilsio namus įrengia netgi jaukiau nei tikruosius namus ir vis daugiau atostogų laiko praleidžia namelyje užuot ėję į žygius ar slidinėję.

Gyventojo prievolė

norway-hytte-1068x712

Tam tikrose Norvegijos srityse galioja „gyventojo prievolė“ (norv. boplikt), nurodanti, kad namo savininkas privalo jį naudoti kaip pagrindinius namus ir čia nakvoti daugiausiai laiko. Kitos Norvegijos sritys yra apibūdinamos kaip „vasarnamių sritys“, kur draudžiama gyventi nuolatos. Taip yra todėl, kad nuolatinei gyvenamajai vietai taikomi gyvenimo kokybės reikalavimai, kuriuos ji turi atitikti.

Urbanizuojami kalnai

Teigiama, kad norvegai praranda polinkį savo atostogų namelyje „hytte“ gyventi kuo paprasčiau – čia norima turėti visą namams būdingą komfortą. Norvegijos laikraštyje „Dagsavisen“ pateikti duomenys, kad Norvegijoje šiuo metu yra 400 000 atostogų namų „hytte“ ir beveik 40 000 norvegų turi konkrečių planų įsigyti namelį kalnuose ir dauguma iš jų pageidauja, kad ši poilsio užuovėja būtų gerai įrengta. Kita vertus, pasibaigus Antrajam Pasauliniam karui poilsio namų „hytte“ dydis dėl statybinių medžiagų stygiaus ir poreikio statyti namus mieste buvo apribojamas 40 kvadratinių metrų plotu. Norvegai šiuo metu būkštauja dėl besiplečiančių atostogų namų, kurie urbanizuoja kalnus. Dėl šios priežasties dalis norvegų prieštarauja planams įvesti elektrą atokiose kalnuotose vietovėse.

Paslauga už paslaugą

Įdomu tai, kad jeigu norvegas leidžia jums apsistoti savo atostogų namelyje, jis gali jūsų paprašyti pasirūpinti daržu, nupjauti žolę, išgrėbti lapus, sukapoti malkų ar perdažyti sieną. Norvegijoje tai yra įprastos sąlygos, norint pasinaudoti kito nuosavybe. Juk norvegai yra pragmatiški ir tiesūs ir jie visai nenori, kad jaustumėtės skolingi už galimybę apsistoti jų atostogų namelyje, tad nupjovę žolę, išgrėbę lapus, sukapoję malkas ar perdažę sieną, jausitės atsilyginę už suteiktą paslaugą.

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>