Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Turas Hejerdalas: Kon-Tiki legenda Norvegijoje

kontiki2 

Turas Hejerdalas (n. k. Thor Heyerdahl) – šiuolaikinis norvegų odisėjas ir tikrų tikriausias legendinis herojus. Nors šį pasaulį keliautojas, nuotykių ieškotojas, etnografas ir archeologas apleido jau daugiau nei prieš trylika metų, jo istorija numirti neketina.

Turas labiausiai išgarsėjo 1947-aisiais surengęs ekspediciją pavadinimu „Kon-Tiki“

Jos metu jis nuplaukė daugiau, kaip aštuonis tūkstančius kilometrų per Ramųjį vandenyną, rankomis suręstu plaustu, iš Pietų Amerikos į Tuamotu salyną Prancūzijos Polinezijoje. Šia ekspedicija norėta pademonstruoti, jog pirmykščiai žmonės galėjo įveikti didelius atstumus jūromis, taip kontaktuodami su skirtingomis kultūromis. Vėliau šis keliautojas vien „Kon-Tiki“ neapsiribojo, ir įvykdė dar ne vieną kelionę, kuria siekė įrodyti, jog kontaktas tarp gana izoliuotų viena nuo kitos labai skirtingų senovinių kultūrų buvo įmanomas.

UNESCO organizacija jau po garsiojo Turo mirties, 2011-aisiais, jo archyvus įtraukė į „Pasaulio atminties“ registrą.

Archyvai apima laikotarpį nuo 1937-ųjų iki 2002-ųjų. Juose galima aptikti nuotraukų, dienoraščių, privačių laiškų, ekspedicijų planų, straipsnių ir jų iškarpų, knygos originalą ir straipsnių rankraščių. Nepaisant to, akademinė bendruomenė tyrėją gana aršiai kritikavo. Ir visai nesunku suprasti, kodėl. Turas, kartu su dar penkiais kolegomis, susižavėjo ispanų konkistadorų paliktais inkų plaustų brėžiniais bei planais. Žavėjo juos ir vietinės legendos bei archeologiniai įrodymai apie kontaktą tarp Pietų Amerikos ir Polinezijos. Jei numanytume, kaip mokslas žavisi legendomis ir jų tyrinėjimais, galėtume daryti prielaidą, kad archeologijai savo gyvenimus pašventę mokslininkai, vien pagalvoję apie Turo ir jo draugų ekspediciją, negalėjo ir bluosto sudėti ištisomis savaitėmis. O dar tikslumu pasižymėję konkistadorų piešiniai… galvą skaudėti pamažu ima ir šio teksto autorei.

Tačiau, nepaisant viso užgriuvusio skepticizmo, kaip jau buvo galima suprasti, po didžiosios „Kon-Tiki“ ekspedicijos, garbingąjį Turą Hejerdalą ėmė persekioti pasaulinė šlovė, ir nepaleido jo iki pat paskutinio atodūsio. Turo knyga „Kon-Tiki: plaustu aplink pietų jūras“ buvo išversta į septyniasdešimt kalbų.

 

Dokumentinis filmas pavadinimu „Kon-Tiki“ laimėjo Akademijos apdovanojimą dar 1951-aisiais, na, o dramatizuota istorijos versija ekranus pasiekė prieš trejetą metų, ir tai buvo pirmas norvegiškas filmas, nominuotas „Oskarui“ ir „Auksiniam gaubliui“.

 

Panašu, kad dabar Turas Hejerdalas Norvegijoje yra nacionalinis didvyris, visam laikui įrašytas į šalies istorijos puslapius. O mums belieka puikios knygos, filmai (dabar jau žinote, ką žiūrėsite ateinantį savaitgalį…) bei jaudinančių kelionių vaizdiniai.

norvegu24

Susiję straipsniai

Nėra komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>