Sekite naujienas!

- Aktuali informacija apie Norvegiją
- Patarimai kaip mokytis kalbos
- Nemokamos norvegų kalbos  pamokėlės

Prenumeruokite

Vikingai, žuvys ir jūrų pabaisos – naujosios kronų puošmenos

Grazieji pinigai

© norges-bank.no / Banknoto aversas.

Norvegijos nacionalinis bankas darbo turės per akis. Piliečiams duotas pažadas, jog 2017 m. rankose jie laikys naujos išvaizdos kronas. Banknotų dizainas jau sukurtas , atrinktas ir patvirtintas. Žodžiu, smagioji dalis baigėsi. Tiesa, šypseną tebekelia kai kurie naujųjų kronų atvaizdai. Ypatingai linksmai atrodo tie, kurie nepraėjo konkurso laimėtojų filtro.

Naujo kronų dizaino konkursas surengtas šių metų pavasarį. Spėju, jog bundanti gamta bei atkutęs  kūrėjų įkvėpimas – pagrindiniai meninio banknotų apipavidalinimo kaltininkai.  Anksčiau ant kronų puikavosi mokslininkas Kristian Birkeland, operos dainininkė Kirsten Flagstad ir dailininkas Edvard Munch. Dabar jas dabins Norvegijos simboliai – vikingų laivas, švyturys bei… žuvys.

Žuvelė

© mojanorwegia.pl /Žuvelės

Konkurso sąlygos buvo tokios, kad tiesiog negalėjai„pamiršti“ ne itin dailių vandenų gyventojų. Jo tema „Jūra“ (norvegų kalba Sjø) aiškiai sufleravo, jog be žuvų kronų dizaine – prizininku netapsi. Iš 8 finalo dalyvių atrinktas laimėtojas – grafinio dizaino studija „The Metric System“ (banknoto aversui) – pagavo šią mintį. Tikėtina, jog žuvelėmis dabintas 200 kronų banknotas prisidėjo prie jų pergalės. Žinoma, vikingų laivų bei švyturio simbolika taip pat padėjo laimėti. Juk tai – tiksliausias šios Šiaurės šalies atspindys , o Norvegijos kronos – jam tinkamiausia vieta.

Banknoto reversas, lyginant su aversu – tai šuolis nuo tradicinio iki modernaus meno. Jo kūrėjai – dar vieni prizininkai, architektūros įmonė „Snøhet­ta“. Ji laimėjo unikalios idėjos dėka. Atvertę kroną į kitą pusę (reversą), pamatysite puantilistinius („taškinius“) piešinius. Juose iš taškelių, kvadratėlių ar plačių linijų su tamsiais šešėliais atvaizduojamas banknoto reverso piešinys.

Grazieji pinigai 2

© norges-bank.no / Banknoto reversas.

Tiesa, pirminė Norvegijos nacionalinio banko idėja buvo vienas laimėtojas ir bendradarbiavimas su juo. Tačiau du originalūs darbai, vaizduojantys Norvegijos praeitį bei modernią dabartį, negalėjo būti atskirti.  Juk šie šalies gyvavimo ir valdymo etapai – taip pat neatsiejami. Tad bankas nusprendė dirbti tiek su „The Metric System“, tiek su „Snøhet­ta“ pasiūlymais. Ir davė žodį, jog 2017 m. pradžioje Norvegijos kronos kardinaliai pasikeis.

Skaičiau įvairias nuomones. Vieno norvegai džiaugiasi tokia spalvinga ir neįprasta valiuta. Kiti jau dabar žada ilgėtis senųjų tradicinių kronų. Ir visus juos pykdo vienas klausimas: „O ką, ant kronų nebevaizduosite savo prezidentų?“. Heh. Pirma tuos prezidentus reikėtų turėti.

O pabaigai – smagus, ko gero, jauniausios konkurso dalyvės pasiūlymas, kaip turėtų atrodyti 1000 kronų banknotas. Ką pasakysite apie šią jūrų pabaisą? :)

Smagusis

© mojanorwegia.pl / Jūrų pabaisa

norvegu kalbos kursai

Susiję straipsniai

1 Komentaras. Palikti komentarą

Meno kūrinys norvegiškame pase
2014/11/27 13:31

[…] mėgsta būti išskirtiniais. Kada gerai gyveni, turi tam laiko :) Sukūrę įstabų naujųjų kronų dizainą, dabar jie perėjo prie savo ir naujakurių tapatybės. Asmens dokumentai (AD) bus keičiami su […]

Atsakyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>